• دسته‌بندی نشده
  • 0

مصاحبه با Iskender Kökey ، سخنران پایانی کنفرانس انرژی بادی: دو کارخانه تولید پره و چهار کارخانه تولید برج در ترکیه وجود دارد

باید به دنبال منبع انرژی جدیدی برای ترکیه باشیم. این منبع باید نامحدود باشد، از منابع داخلی ترکیه باشد و با محیط زیست نیز سازگار باشد. تمام این عوامل ما را به انرژی های تجدیدپذیر رهنمون می کند.

سرمایه گذاران ترک با شرکتهای اروپایی سرمایه گذاری های مشترک (Joint venture) بسیاری داشته اند.

پره و برج در کشور ترکیه ساخته می شود. کارخانه Aero پره های شرکت Enercon و کارخانه TPI پره های شرکت های GE و Nordex را در ترکیه تولید می کنند. ضمناً 4 کارخانه به تولید برج می پردازند. مالکیت این شرکتها خارجی است اما تقریبا تمام کارکنان بومی هستند که رقمی بالغ بر 1400 نفر نیروی کار در ترکیه را شامل می شود. دلیل حضور این شرکتها در ترکیه وجود تعرفه تشویقی استفاده از تجهیزات ساخت داخل بوده است.

تسهیلات مالی در توسعه نیروگاه های بادی بسیار موثر بوده اند. چرا که سرمایه اولیه مورد نیاز احداث نیروگاه بادی بسیار بالا است. به همین دلیل بانکها و تسهیلات مالی عاملی کلیدی در این صنعت است. از دلایل ورود موسسات مالی بین المللی به ترکیه، قابل اعتماد و شفاف بودن سیستم مالی در ترکیه است و ضمناً ریسک سرمایه گذاری در ترکیه پایین تر از ایران است. به عنوان مثال نرخ خرید تضمینی برق ترکیه بر اساس ارز دلار (یا ارزهای بین المللی) تعیین شده است که از ریسک مربوط به نواسانات نرخ ارز برای سرمایه گذاران خارجی و بانکهای بین المللی پیش گیری می کند، زیرا نوسانات این ارزهای بین المللی قابل محاسبه و پیش بینی است.

زمانیکه سرمایه گذاری در صنعت بادی ترکیه سودآور است و ریسکهای سرمایه گذاری نیز پایین است، سرمایه گذاران خارجی و بانکهای بین المللی حتماً وارد این صنعت می شوند.

ترکیه با اینکه 10 سال پس از ایران شروع به احداث نیروگاه های بادی کرد، امروز نزدیک به چهارهزار مگاوات ظرفیت نصب شده در برابر 200 مگاوات ظرفیت ایران دارد. موضوع توسعه انرژی بادی در ترکیه همواره مورد توجه مسئولان وزارت نیروی ایران بوده است.

در سومین کنفرانس انرژی بادی با آقای اسکندر کوکی سخنران مراسم اختتامیه آشنا شدیم و قصد خود برای کسب اطلاعاتی به روز از وضعیت صنعت انرژی بادی در ترکیه را با وی درمیان گذاشتیم و او با گشاده رویی تمام زمانی را برای مصاحبه معین کرد. فردای آن روز وی را در لابی هتل لاله ملاقات کردیم، در حالی که مشغول کار با لپ تاپ خود بود و چند ساعتی بیشتر به پرواز بازگشت باقی نمانده بود.

  • به نظر شما دلیل اصلی موفقیت ترکیه در توسعه انرژی های تجدیدپذیر خصوصاً انرژی بادی چیست؟

ترکیه از یکطرف نیاز شدیدی به انرژی دارد و از طرف دیگر منابع انرژی ترکیه در حال حاضر وابسته به سوخت های فسیلی است و مجبور است انرژی خود را از کشورهای دیگر خریداری کند که گران تمام می شود. اگر قیمت گاز و برق را برای مصرف کننده نهایی بررسی کنید متوجه می شوید که بسیار بالا است. بنابراین باید به دنبال منبع جدیدی برای ترکیه باشیم. این منبع باید نامحدود باشد، از منابع داخلی خود کشور ترکیه باشد و با محیط زیست نیز سازگار باشد. تمام این عوامل ما را به انرژی های تجدیدپذیر رهنمون می کند.

همچنین اگر به نقشه ترکیه نگاه کنید متوجه می شوید که ترکیه منابع خوبی از باد و انرژی خورشیدی دارد. به علاوه قوانین و مقررات مناسبی توسط وزارت نیرو تدوین شده که موجب استقبال بخش خصوصی شده است. اگر از منظر سرمایه گذار به این صنعت نگاه کنید، می بینید که درآمد خوبی از این صنعت بدست می آید.

بنابراین همه بخشها اعم از دولت، سرمایه گذاران و مصرف کننده نهایی از توسعه انرژی بادی نفع می برند.

Turkey Wind Atlas

  • شما می گویید سرمایه گذاری در انرژی بادی سودآور است، در حالی که قیمت خرید تضمینی برق نیروگاه بادی در ترکیه نسبت به ایران بسیار پایین است. متوسط هزینه EPC نیروگاه بادی در ترکیه چقدر است؟

هزینه تقریبی EPC در ترکیه برای نصب توربینهای اروپایی 1000 Euro/kW (حدود 1130 $/kW) و برای توربینهای چینی و کم کیفیت تر تقریبا 1000 $/kW است. این قیمت ها البته به سایت و محل احداث نیروگاه بستگی دارد، به طوری که در نقاط کوهستانی و ناهموار هزینه ها بالاتر است.

  • آمارها نشان می دهد که برندهای اروپایی نزدیک به 90% توربینهای نصب شده در ترکیه را شامل می شود. دلیل عدم ورود توربینهای چینی به بازار ترکیه چه بوده است؟

نیروگاه بادی، یک سرمایه گذاری بلند مدت است، پس باید در انتخاب سازنده توربین دقت بسیار شود. اگر سراغ تجهیزات بی کیفیت بروید با مشکلات بسیاری در آینده مواجه خواهید شد. ضمناً، سرمایه گذاران ترکیه با شرکتهای اروپایی سرمایه گذاری های مشترک (Joint venture) بسیاری داشته اند. این شرکتهای اروپایی تجربه و دانش بیشتری دارند و رابطه بیشتری با سازندگان اروپایی دارند.

Turkey-turbines-1

  • ساخت داخل توربین بادی در کشور ترکیه در چه سطحی انجام می شود؟

از میان اجزای توربین، تنها ژنراتور وارد می شوند؛ پره و برج در کشور ترکیه ساخته می شود. کارخانه Aero پره های شرکت Enercon و کارخانه TPI پره های شرکت های GE و Nordex را در ترکیه تولید می کنند. ضمناً 4 کارخانه به تولید برج می پردازند. مالکیت این شرکتها خارجی است اما تقریبا تمام کارکنان بومی هستند که رقمی بالغ بر 1400 نفر نیروی کار در ترکیه را شامل می شود. دلیل حضور این شرکتها در ترکیه وجود تعرفه تشویقی استفاده از تجهیزات ساخت داخل بوده است.

با توجه به اینکه ژنراتور تنها تجهیزات وارداتی است و حجم اندکی دارد، بنابراین هزینه حمل و نقل نیز بسیار پایین آمده است.

  • آیا شرکتهای ترکیه به ساخت توربین های بادی مگاواتی دست زده اند؟ شرکتهای Model Enerji و Soyut؟

این شرکتها تلاش بسیاری می کنند که توربین بادی ساخت ترکیه تولید کنند، اما اینکار چندان آسان نیست. شما می توانید توربین بادی بسازید اما این کافی نیست، شما باید بتوانید آن را بفروشید. برای اینکه کالای خود را بفروشید باید بتوانید ثابت کنید که محصول شما کامل است و از نظر قیمت قابل رقابت است.

به شخصه فکر می کنم آیا اقدام به اینکار ضروری است؟ به نظر نمی رسد. تکنولوژی توربینهای بادی به سرعت در حال تغییر است. زمانیکه طی مدت مثلا 5 سال به ساخت توربین یک مگاواتی پرداخته اید، شرکتی مثل Siemens توربین 8 مگاواتی تولید کرده است. چگونه می خواهید با این شرکت ها رقابت کنید؟ برای انجام این کار در کشورهایی مثل ترکیه و ایران کمی دیر شده است.

  • وامهای بین المللی زیادی در ترکیه برای انرژی های تجدیدپذیر صرف می شود. این عامل چقدر در توسعه تجدیدپذیرها در ترکیه موثر بوده است؟

این تسهیلات مالی در توسعه بسیار موثر بوده اند. چراکه سرمایه اولیه مورد نیاز احداث نیروگاه بادی بسیار بالا است. به همین دلیل بانکها و تسهیلات مالی عاملی کلیدی در این صنعت است. از دلایل ورود موسسات مالی بین المللی به ترکیه، قابل اعتماد و شفاف بودن سیستم مالی در ترکیه است و ضمناً ریسک سرمایه گذاری در ترکیه پایین تر از ایران است.

به عنوان مثال نرخ خرید تضمینی برق ترکیه بر اساس ارز دلار (یا ارزهای بین المللی) تعیین شده است که از ریسک مربوط به نواسانات نرخ ارز برای سرمایه گذاران خارجی و بانکهای بین المللی پیش گیری می کند، زیرا نوسانات این ارزهای بین المللی قابل محاسبه و پیش بینی است.

زمانیکه سرمایه گذاری در صنعت بادی ترکیه سودآور است و ریسکهای سرمایه گذاری نیز پایین است، سرمایه گذاران خارجی و بانکهای بین المللی حتماً وارد این صنعت می شوند.

  • مبنای قیمت گذاری نرخ تضمینی خرید برق تجدیدپذیر در ترکیه چیست؟

مشخص نیست قبل از اعلام قیمت گمانه زنی های بسیاری وجود داشت. حتما مبنایی برای محاسبات وجود دارد. این احتمال وجود دارد مبنای محاسبه از قیمت بازار برق منتج شده باشد.

  • درباره شرکت Kintech Engineering به ما توضیح بیشتری بدهید.

همانطور که می دانید، اولین و مهمترین قدم برای مطالعه و طراحی نیروگاه بادی، تعیین و اندازه گیری منابع باد و تعیین محل سایت است. اگر در اندازه گیری و تعیین منابع باد خطا وجود داشته باشد، در آینده با مشکلات بسیار بزرگی به دلیل عدم دستیابی به تولید و درآمد مورد انتظار روبرو خواهید شد. به همین دلیل، اندازه گیری باد یکی از زمینه های خیلی تخصصی و حرفه ای است.

این شرکت نمایندگی شرکت اسپانیایی Kintech Engineering در زمینه تامین سنسورهای بادسنجی و دیتا لاگر است. نمایندگی ترکیه بازار خاورمیانه و ایران را دربرمی گیرد. این نمایندگی تولیدکننده دیتالاگر و توزیع کننده سنسورها است. ما در ترکیه بسیار موفق بوده ایم و در مدت دو سال از آغاز به کار در ترکیه، بازار قابل توجه نزدیک به 40% را بدست آورده ایم و این تنها به دلیل کیفیت تجهیزات بوده است.

  • آیا مطلب دیگری دارید که به این بحث اضافه کنید؟

من امید بسیاری به بازار ایران دارم، زیرا مشاهده کردم که شما تمایل دارید که انرژی بادی را توسعه دهید و وزیر نیرو نیز از این موضوع حمایت می کند. از وزیر نیرو شنیدم که شرکتهای ایرانی می توانند سوخت صرفه جویی شده در نیروگاه بادی را به فروش برسانند که این یک امتیاز ویژه است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 14 =