• دسته‌بندی نشده
  • 0

سخنرانی دکتر اورعی، سومین کنفرانس انرژی بادی ایران

سخنرانی آقاس دکتر اورعی ریاست انجمن علمی انرژی بادی ایران، در مراسم افتتاحیه سومین کنفرانس انرژی بادی ایران

خیلی خوشحالم از این که می بینم این سالن بالای نود درصد از جمعیت پر شده است. همین دو سه سال پیش آرزوی من این بود که در نشست افتتاحیه کنفرانس باد این سالن پر شود و این نشان می دهد که در این سالهای اخیر فضا سازی زیادی انجام شده است و ما شاهد پیشرفت در این زمینه هستیم.

بنده مسئولیتم در اینجا معرفی سخنران کلیدی است. اما قبل از آن می خواهم تشکر بکنم از همه عزیزان حاضر در این جلسه. بسیار خوشحال کننده است و من صمیمانه تشکر می کنم از حضور جناب آقای دکتر مروی ریاست محترم کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، آقای دکتر امیری رئیس کمیته برق کمیسیون انرژی مجلس، آقای مهندس فلاحتیان معاونت برق و انرژی وزارت نیرو و مدیران ارشد وزارت نیرو. و واقعاً اعتقاد دارم که حضور این عزیزان و سایرین پشت گرمی است برای همه افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند.

D1-medium size

در چند دقیقه من هم آقای پال را معرفی می کنم و هم فلسفه حضور ایشان را در این جمع بگویم. همان طور که آقای دکتر دورعلی اشاره فرمودند، محور و اساس این کنفرانس انتشار مقاله و برگزاری سخنرانی های صرفاً علمی نیست. ولی وجود ایشان دلایل جانبی دیگری هم دارد.

آقای بیکاش پال استاد کامل امپریال کالج لندن است. این کالج از دانشگاه های بزرگ و مهم انگلستان و جهان است. این کالج تا حدود دو سال پیش بخشی از دانشگاه لندن بود.

موضوع سخنرانی ایشان درباره برنامه دردست اجرای نصب چند مزرعه بادی به ظرفیت کل 900 مگاوات برق بادی با توربین های offshore 5 مگاواتی در دریای شمال است. این 900 مگاوات قرار است از طریق اسکاتلند به انگلستان و نیز به شبکه دانمارک متصل شود. این حجم از توان، با این فواصل و مسائل بسیار پیچیده، تاثیرات قابل توجهی را در شبکه خواهد گذاشت. به این موضوع اشاره کردم به دلیل این که در این زمینه در ایران کار اساسی انجام نشده است. البته دیر نشده است چرا که درصد و سهم انرژی بادی در شبکه ما فعلاً قابل اغماض است. ولی جا دارد از پژوهشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی خواسته شود این موضوع را در دستور کار قرار دهند و مسائل مربوط به نحوه اتصال توربین های بادی به شبکه را بررسی نمایند.

یکی از دلایل دعوت آقای پرفسور پال در این کنفرانس این است که ایشان از سال 2005 تا 2012 میلادی سردبیر نشریه IET Generation Transmission and Distribution  بوده است و اکنون سردبیر نشریه Sustainable Energy هستند. اهمیت این موضوع در این است که مشاهده می کنیم مغایر با قوانین بین المللی و علی رغم اینکه در هیچ کجا اشاره ای به تحریم همکاری های علمی و تحقیقاتی نشده است، موارد متعددی به من منعکس شده است که مقالات علمی که توسط محققین کشور به مجلات بین المللی ارسال می گردد، به تصمیم سردبیر بدون انجام فرایند داوری، برگردانده می شود و اعلام می شود که به دلایل تحریم این مقالات وارد فرایند داوری نمی شود. شواهد به طور قطعی نشان می دهد که این مسئله به تصمیم شخصی سردبیر مربوط می شود. ما معتقدیم که ارتباط ما از بعد علمی و تحقیقاتی با جهان برای آینده کشور بسیار مهم است و وجود آقای پرفسور پال برای نشان دادن پتانسیل های کشور به ایشان است تا با دیدگاهی مثبت تر از گذشته این اتصال و ارتباط را حفظ و مستحکم تر نماییم.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + هفده =