• دسته‌بندی نشده
  • 0

هیات آلمانی در تهران؛ تجدیدپذیرها در اولویت های سرمایه گذاری آلمانی ها

زمانی که از سفر هیات تجاری آلمان به ایران مطلع شدیم، تلاش کردیم از طریق تماس با اتاق بازرگانی ایران، و نیز وزارت نفت، از اسامی شرکتهای همراه در این سفر اطلاع یابیم و به شرکتهای نیروگاهی بادی اطلاع رسانی کنیم که  میسر نشد.

صبح روز دوشنبه با حضور در سالن همایش های وزارت نفت، و سپس حضور در وزارت نیرو و اتاق بازرگانی ایران و آلمان از افراد شرکت کننده در این سفر اطلاع یافته و ملاقات و مذاکراتی نیز برای همکاری با وبسایت iran-wind و برگزاری جلسه شرکت های توربین ساز و سرمایه گذاران آلمانی با شرکت های نیروگاهی ایرانی در  آینده انجام دادیم.

Gabriel- Iran Airport

تنها پنج روز پس از امضای توافقنامه ایران و کشورهای 5+1، هیات تجاری آلمان به سرپرستی معاون صدر اعظم که وزیر اقتصاد و انرژی نیز است، روز یکشنبه 28 تیزماه وارد تهران شد.

در این سفر که مقاماتی از وزارت اقتصاد و انرژی و یک هیات تجاری بلند مرتبه شامل مدیران عامل چند شرکت آلمانی (از جمله Siemens, Mersedes, Linde, BASF, Volkswagen) وی را همراهی می کردند، ملاقات هایی با وزرای نفت، نیرو، اتاق بازرگانی ایران، اتاق بازرگانی ایران و آلمان، رئیس کل بانک مرکزی، ریاست جمهوری ایران و نیز رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

آقای اریک شوایتزه مدیر اتاق های بازرگانی آلمان که در این سفر به تهران آمده بود، از قصد آلمان برای افزایش مبادلات تجاری تا سطج 10 میلیارد یورو در سالهای آینده خبر داد، رقمی که در سالهای اخیر بدلیل تحریمها به 2.4 میلیارد یورو رسیده است. وی از توافق با ایران به عنوان یک نقطه عطف یاد کرد.

جلسه مشترک با اتاق بازرگانی ایران

بدلیل محدودیت وقت هیات آلمانی، جلسه با اتاق بازرگانی ایران، در سالن همایش های وزارت نفت و بصورت مشترک با وزارت نفت برگزار شد. در این جلسه آقای مهندس زنگنه از طرف وزارت نفت، آقای سلطانی از طرف اتاق بازرگانی ایران و  آقای زیگمار گابریل به سخنرانی پرداختند.

Chamber of Commerce-3-resized

Chamber of Commerce-1-resized

در ابتدای این جلسه پرفسور سمیعی که همراه هیات آلمانی به تهران آمده بود، به سخنرانی پرداخت و پس از صحبت های آقای سلطانی، آقای مهندس زنگنه از تشکیل مجدد کمیسیون اقتصادی مشترک دو کشور در آینده نزدیک پس از 14 سال خبر داد. وی از شرکتهای آلمانی خواست موقعیت از دست رفته خود را در پروژه های سرمایه گذاری نفتی و پتروشیمی ایران بازیابند.

ملاقات با وزیر نفت ایران

Zanganeh-3- BMWi website

در این دیدار وزیر اقتصاد و انرژی آلمان اظهار کرد که شرکتهای آلمانی به دنبال حضور دائمی و پایدار در ایران هستند و می توانند به مدرنیزه کردن صنایع ایران کمک کنند.

وی اضافه کرد: “شرکتهای آلمانی اولویت سرمایه گذاری در بخش خودرو، انرژی های تجدیدپذیر، پتروشیمی و پروژه های حفاظت محیط زیست را دارند.” وی از تمایل شرکت های آلمانی به عادی سازی روابط اقتصادی با ایران خبر داد.

ملاقات با وزیر نیروی ایران

MoE-4

MoE-11

در این دیدار که آقای مهندس چیت چیان وزیر نیروی ایران را آقای مهندس فلاحتیان، معاون وزیر در امور برق و انرژی و اقای دکتر صادق زاده ریاست سازمان انرژی های نو ایران و جمعی دیگر از مدیران وزارت نیرو همراهی می کردند، موضوعاتی مانند مشارکت آلمان در توسعه نیروگاه های فسیلی و تجدیدپذیر ایران و نیز انتقال تکنولوژی مطرح شد و طرف آلمانی برای سرمایه گذاری در این پروژه ها ابراز تمایل نمود. در انتهای جلسه سه موضوع برای پیگیری مشخص شد و مدیرانی مسئولیت پیگیری این موضوعات را بر عهده گرفتند.

جلسه مشترک شرکتهای آلمانی و ایرانی در اتاق بازرگانی ایران و آلمان

AHK-resized

در این جلسه که با مدیریت بسیار عالی آقای دنیل برنبک/ Daniel Bernbeck رئیس اتاق بازرگانی ایران و آلمان برگزار شد، ابتدا نمایندگان شرکتهای آلمانی یک به یک معرفی شدند و سپس ادامه جلسه بصورت رو در رو میان شرکتهای ایران و آلمانی B2B برگزار گردید و بیش از دو ساعت به طول انجامید.

در این جلسه نمایندگان وبسایت Iran-WInd نیز مذاکراتی با معاون مدیرعامل شرکت زیمنس داشتند و درباره پروژه ساخت 600 توربین بادی زیمنس در کشور مصر که با احداث کارخانه تولید برج و پره در مصر همراه بوده است سوالاتی پرسیده و درباره امکان انجام چنین پروژه ای در ایران گفتگو نمودند.

در ادامه، نظر وی درباره تشکیل یک کنسرسیوم از شرکتهای خصوصی ایرانی برای خرید توربین از زیمنس و ساخت برج و پره در ایران پرسیده شد که با استقبال وی روبرو شد. نماینده شرکت زیمنس اعتقاد داشت، خرید توربین از دو یا سه شرکت معتبر (شبیه امری که در ترکیه اتفاق افتاده است یا در مصر در حال انجام است) جدا از پایین آوردن قیمت خرید توربین، موجب می شود قطعات یدکی توربینهای نصب شده در ایران، یکسان بوده و تعمیرات و نگهداری آنها نیز با توجه به مشابه بودن توربین های نصب شده و حضور دفتر خدمات پس از قروش شرکت فروشنده در ایران با سهولت بیشتری صورت گیرد و از پراکندگی برند های نصب شده در ایران جلوگیری شود.

در این جلسه با مدیر VDMA: Verband Deutscher Maschinen und Anlagenbau e. V اتحادیه سازندگان ماشین آلات نیز برای حضور شرکتهای توربین ساز آلمانی در ایران و برگزاری جلسه مشترک با شرکتهای نیروگاهی ایرانی با کمک سایت Iran-Wind گفتگو شد.

شایان ذکر است هم اکنون بیش از دو هزار شرکت عضو اتاق بازرگانی ایران و آلمان می باشند.

ملاقات با رئیس جمهور

Rouhani-1

در حالی که شرکتهای آلمانی در حال مذاکره با همتایان ایرانی خود در اتاق بازرگانی ایران و آلمان بودند، آقای زیگمار گابریل به ملاقات حسن روحانی ریاست جمهور ایران، آقای لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی و آقای سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران رفت.

ملاقات با ریاست مجلس شورای اسلامی

Larijani-1

ملاقات با رئیس کل بانک مرکزی ایران

Iran central Bank

Leading a high-ranking delegation of economy and trade figures, Gabriel held a meeting with Head of CBI Valiollah Seyf yesterday.

Seyf, while describing Germany as Iran’s most trusted economic partner, asserted that Iran is looking for revival of its economic relations with Berlin to the pre-sanction level. “Iran is the gate for Germany in the region and Berlin could serve as the EU entrance for Iran,” he said.

Underlining the need to develop joint committee activities, Iranian official announced that first session of the committee would be held in September 2015.

German deputy to chancellor, for his part, stressed the development of economic ties and said “we are seeking reinforcing the financial and banking ties with Iran and we have brought the representatives of best German companies to Tehran.” “We are hopeful of reestablishing banking relations of Tehran and Berlin immediately after removal of sanctions,” added he.  (Mehrnews)

———————————-

فرصتی برای انرژی های تجدیدپذیر؟

در مدت حضور یکروزه آقای زیگمار گابریل در تهران، هر کدام از وزارت خانه های ایرانی تلاش داشتند هیان آلمانی را متقاعد به همکاری و سرمایه گذاری در زمینه مربوط به خود کنند.

سوالی که مطرح می شود این است که در این همکاری ها، سهم انرژی های تجدیدپذیر چه خواهد بود؟ طرف ایرانی چه همکاری هایی را می تواند در زمینه انرژی های تجدیدپذیر با طرف آلمانی آغاز نماید؟

برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر در ایران، کشور آلمان چه کمکی می تواند به ایران بکند؟ فروش توربین بادی؟ انتقال تکنولوژی ساخت و دانش فنی؟ همکاری در زمینه اصلاح قوانین و مقررات؟ همکاری برای تدوین نقشه جامع انرژی کشور و تعیین سبد انرژی های تجدیدپذیر در آن؟

کدام یک از موارد بالا، وظیفه بخش خصوصی و کدام یک وظیفه بخش دولتی ایران می باشد؟

آیا طرف ایرانی می تواند در یک حرکت هماهنگ مانند کشور مصر برای استفاده از تکنولوژی آلمان در احداث نیروگاه های تجدیدپذیر اقدام به مذاکره نماید؟

آیا وظیفه مذاکره با شرکت های آلمانی مانند زیمنس برای حضور در ایران مانند کشور مصر بر عهده دولت (سانا و وزارت نیرو) باید باشد؟ تا اطمینان این شرکتها برای سرمایه گذاری بلند مدت بویژه برای انتقال تکنولوژی جلب شود؟

یا اینکه شرکتهای خصوصی ایرانی (با همراهی سانا و وزارت نیرو) می توانند با تشکیل یک کنسرسیوم سراغ شرکتهایی مانند زیمنس رفته و یک قرارداد مشترک با ظرفیت بالا منعقد کنند تا هم قیمت را درصد زیادی پایین بیاورند، هم امکان تولید برج و پره را در همان ابتدا در ایران فراهم کنند، و نیز از توربین های با کیفیت، و با قطعات یدکی مشابه استفاده کنند و از خدمات پس از فروش مناسب نیز بهره مند گردند.

آیا شرکت های خصوصی ایرانی به این بلوغ رسیده اند که در کنار رقابت می توانند در بالاترین سطح با یکدیگر همکاری کنند؟

 محمد حسن غفوری

نرگس خسروشاهی

————————————————————

in News:

Press TV: 10 German industrial giants due in Tehran today

Press TV: Grmany, Iran discuss banking issues

Tehran Times: Iran, Germany open new chapter in economic ties.

Gabriel heads off to forge business links with Iran

Tagesschau: Wirtschaftsminister Sigmar Gabriel im Gespräch

BMWi: Bundesminister Gabriel reist in den Iran

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =